Słowa kluczowe: odzyskiwanie ciepła, rekuperacja, wymiennik ciepła,

DrukujKlimatyzacja i wentylacja


WENTYLACJA Z ODZYSKIWANIEM CIEPŁA


Straty energii związane z niezbędną wentylacją pomieszczeń w okresie grzewczym można zdecydowanie zmniejszyć montując instalację nawiewno-wywiewną z urządzeniem zwanym rekuperatorem.

 


Budowa systemu wentylacji z rekuperatorem

Jednostka centralna (rekuperator), będąca sercem układu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła, zawiera wentylatory - nawiewny i wywiewny - oraz wymiennik ciepła. Wyposażana jest również w filtry oczyszczające powietrze, zespoły dogrzewające powietrze nawiewane, układ sterowania i antyoblodzeniowy. Elementem decydującym o efektywności odzysku ciepła jest wymiennik o konstrukcji krzyżowej, przeciwprądowej oraz obrotowej.

 


Rodzaje wymienników ciepła

W małych instalacjach montowane są najczęściej wymienniki krzyżowe, charakteryzujące się zwartą budową i niską stosunkowo ceną.
Większą efektywność zapewniają natomiast wymienniki przeciwprądowe lub krzyżowo-przeciwprądowe. Oba te typy wymienników praktycznie nie powodują zmieszania powietrza, co ma szczególne znaczenie, gdy instalacja obsługuje pomieszczenia o różnym przeznaczeniu i niedopuszczalne jest rozprzestrzenianie się zapachów czy bakterii, np. w obiektach służby zdrowia. Ich wada to możliwość zamarzania przelotów przy niskich temperaturach zewnętrznych i z reguły wyposażane są w grzałki usuwające oblodzenie.
Specyficzną konstrukcję mają wymienniki obrotowe - ciepło z wywiewanego powietrza przekazywane jest do obracającego się bębna o dużej zdolności przejmowania energii cieplnej. Wymiennik ten umożliwia również odzyskanie ciepła kondesacji pary wodnej i nie zamarza. Jednak wraz z przekazywanym ciepłem następuje również przenikanie powietrza wywiewanego i dlatego wykorzystywane są one głównie do wentylacji pojedynczych pomieszczeń zwłaszcza o dużej wilgotności np. pływalni.

 


Efektywność rekuperatorów
Sprawność odzyskiwania ciepła podawana przez producentów zawiera się w przedziale 70 - 95 %, jednak wartości te należy traktować wyłącznie jako orientacyjne. Efektywność przekazywania ciepła w warunkach eksploatacyjnych zależy bowiem od kilku czynników:
- różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz,
- wilgotności powietrza,
- intensywności przepływu strumienia powietrza.

W praktyce rzeczywista sprawność rekuperacji, w sezonie grzewczym, zawiera się w granicach 40 - 60 %, zależnie od typu i warunków pracy wymiennika.
Istotnym parametrem central wentylacyjnych jest też wydajność strumienia powietrza wentylacyjnego zależnie od ciśnienia dyspozycyjnego. Wartości te powinny być wyraźnie określone przez producenta lub należy ustalić je na podstawie wykresu charakterystyki urządzenia.
 

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj