Słowa kluczowe: beton, dom, drewno, projekt, schody, żelbeton,

DrukujSchody i balustrady


WZNOSZENIE I WYKAŃCZANIE SCHODÓW ŻELBETONOWYCH

 

Schody żelbetonowe są chyba najpopularniejszym rodzajem schodów jakie się stawia w budownictwie jednorodzinnym. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są tanie, ognioodporne i można je kłaść razem ze wznoszeniem ściany. Najwygodniejsze są gotowe schody żelbetonowe składające się z prefabrykatów które łączy się na miejscu. Najlepsze są prefabrykaty drobnoelementowe. Mają one postać pojedynczych stopni wspornikowych.

 

Montaż

Montowanie schodów zaczyna się od ustawienia podpory, czyli belki podpartej tak, aby miała kąt nachylenia taki jak przyszły bieg stopni. Podpora powinna być oddalona od ściany w odległości 2/3 biegu. W ścianie z kolei powinny być wykonane bruzdy o głębokości minimum 20 cm (to zależy jak szeroki będzie bieg). Stopnie wsuwa się w bruzdę, zaczynając od najniższego. Następnie stopnie należy wypoziomować za pomocą klina, wbijanego w bruzdę powstałą między nimi. Bruzdę trzeba wypełnić betonem drobnoziarnistym, a zaprawą cementową spoiny między stopniami. Po zakończonym montażu musi minąć ok. miesiąc czasu aby można było usunąć podporę.

 

Ściana

Ściana, do której będą montowane schody, musi wytrzymać duże obciążenia, dlatego powinny być one wbudowane w ścianę nośną. Na ogół schody żelbetonowe wykańczane są stopnicami i podstopnicami. Powinno się również wykończyć pas ściany bezpośrednio nad schodami (cokół).

 

 Wykończenia

  • Stopnice są poziomymi płaszczyznami, na których będziemy stawać. Powinny być zatem wykonane z materiału odpornego na ścieranie, np. płytki gresowe, klinkierowane lub terakotę. Powinny być wyposażone w rowki przeciwpoślizgowe, montowane przy czole stopnia. Wybór wykończeń jest obszerny, dlatego można spokojnie ruszyć wyobraźnią w tej kwestii. Do wyłożenia stopnic można użyć marmuru lub granitu - dodadzą schodom klasy. Możemy je również wykończyć drewnem, ale wtedy stopnie muszą być zaopatrzone dodatkowo w nakładki ochronne.
  • Podstopnice muszą być odporne na uderzenia. Są to bowiem pionowe płaszczyzny, w które bardzo często uderzamy czubkami butów. Z tego powodu materiał, jakim będziemy je wykańczać, nie powinien być jasny, gdyż bardzo szybko ulegnie zabrudzeniu. Bardzo skutecznym sposobem wykończenia podstopnic jest tynk cienkowarstwowy koloru ciemnego. Musimy tylko dobrze dobrać kolor podstopnic do barwy stopnic. Jeżeli stopnice są pokryte drewnem to podstopnice muszą być wykończone tym samym materiałem. 
  • Jeżeli chodzi o cokoliki to powinno się je wykończyć tym samym materiałem co stopnice. Natomiast spód biegu najlepiej otynkować i pomalować na kolor ściany.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj