Słowa kluczowe: budowa, korek, laminat, panele, podłoga,

DrukujPodłogi i posadzki


PANELE

 

Jeśli w naszym domu nie ma parkietów, a chcielibyśmy mieć ładną drewnianą podłogę, najlepiej jest położyć panele. Ich największą zaletą jest to, że w prosty sposób można je ułożyć i wyglądają bardzo ładnie i estetycznie. Wśród najpopularniejszych rodzajów paneli podłogowych znajdują się te laminowane, korkowe i drewniane.


Budowa paneli podłogowych

Panele są większe od zwyczajnych listew parkietu. Składają się na nie trzy warstwy, dzięki którym panele nie zmieniają zbytnio swojej wielkości (jak drewno) i nie mają szczelin:

1. Warstwa spodnia - wzmacnia i stabilizuje.
2. Warstwa środkowa - nośna.
3. Warstwa wierzchnia
- użytkowa.


Panele w większości przypadków nie wymagają obecnie klejenia do posadzki. Na ogół są one tak zbudowane, że można je układać "na zatrzask". Na dwóch bokach mają tzw. rowki (lub wpusty), a na pozostałych dwóch wystające listwy (pióra). Panele takie montujemy wkładając części paneli z rowkami w panele z piórami. Kiedy będziemy chcieli je zmienić i np. położyć wykładzinę, panele łatwo można zdemontować. Po podłodze z paneli można chodzić zaraz po ułożeniu.

 


PANELE LAMINOWANE

Najniższą warstwą dla paneli laminowanych stanowi laminat albo parę warstw wzmocnionego papieru. Warstwa środkowa to rdzeń z płyt drewnopochodnych, a warstwę użytkową tworzy twardy laminat dekoracyjny. Najczęściej jest podobny do drewna i ma kolory naturalne, ale dostępny jest także w różnych innych kolorach np. zielonym lub imitującym marmur. Panele te mają na ogół: grubość od 6 - 8,4 mm, długość 120 - 130 cm i szerokość 19 - 20 cm.


Właściwości praktyczne paneli laminowanych

. Odporne na ścieranie i odciśnięcia
. Odporne na promienie UV i np. żar z papierosa.
. Odporny na chemikalia i plamy.
. Tej podłogi NIE MOŻNA cyklinować i lakierować.


W pomieszczeniach mało uczęszczanych, w których niewiele się chodzi np. sypialnie, kładzie się panele o stopniu ścieralności W1 (5600-6000 obrotów). W miejscach o średnim natężeniu ruchu np. salonie stosujemy te które mają stopień ścieralności W2 (7000-9000 obrotów), a w pomieszczeniach, które są najczęściej uczęszczane np. kuchni - W3 (9000-11 000 obrotów). Oprócz tych trzech stopni, produkuje się też panele o bardzo wysokim stopniu ścieralności (do 420 000 obrotów), ale one są stosowane tylko w pomieszczeniach o użyteczności publicznej.
Paneli laminowanych nie można położyć w łazience, ale nadają się do podłóg ogrzewanych. Producenci zazwyczaj dają gwarancję dla tych paneli na okres 10 lat.


Konserwacja paneli laminowanych

Panele laminowane można odkurzać i czyścić wilgotną szmatką. Tylko tyle wystarczy, aby wyglądały ładnie. Nie wolno stosować wosku, ani preparatów nabłyszczających.

 

 

 

PANELE KORKOWE

Dla tych paneli podłogowych, najniższą warstwę tworzy przeźroczysta folia PCW albo lakier. Warstwa środkowa to tzw. korek aglomerowy, czyli sproszkowany i sprasowany. Jest umieszczona na rdzeniu płyty MDF. Warstwa spodnia to PCW lub drewno (ale tylko wtedy, kiedy w wierzchniej warstwie znajduje się fornir, wtedy jako warstwę dolną można wykorzystać drewno tego samego gatunku). Panele te mają: grubość 9 mm i szerokość 18,5 cm, albo grubość 12 mm i szerokość 30 cm. Długość będzie zawsze ta sama, czyli 90 cm.


Właściwości praktyczne paneli korkowych

. Trwałe i odporne na ścieranie.
. Nie cyklinować i nie lakierować (chyba, że już zakupiliśmy lakierowane, wtedy można delikatnie zeszlifować pierwszą warstwę lakieru i następnie pokryć nową.)
. W pomieszczeniu z tymi panelami wilgotność powietrza nie może przekroczyć 65%.


Stopień ścieralności to, dla paneli z fornirem W4 (15 000 obrotów), a dla tych z warstwą korkową W5 (30 000 obrotów). Można je układać w każdym pomieszczeniu bez względu na to czy jest to sypialnia czy kuchnia.


Konserwacja paneli korkowych

Do czyszczenia paneli korkowych trzeba używać miękkiej szmatki. Aby dobrze wyczyścić panele korkowe trzeba się posłużyć specjalnymi preparatami rozcieńczanymi wodą. Raz na rok trzeba je pokryć odpowiednim środkiem konserwującym.

 

 

PANELE DREWNIANE

To trzeci z najpopularniejszych rodzajów paneli, opisany szerzej w artykule PANELE DREWNIANE

 

O tym jak zamontować panele przeczytasz w artykule MONTAŻ PANELI





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj